News  > Boys' Varsity - 2003-2004 Seeding Points

 

 

2/15/04 - Fairport Boys' Varsity seeded #2 for the Section V Playoffs! Congrats, guys!

Section V Boys' Basketball
Records and Seeding Points Report
2003-2004 Season
2/15/04
 
Class AAA Schools
  Team League Class Record Points Average
1. Rush-Henrietta MN 1 AAA 16 - 0 79 4.938
2. Fairport MN 1 AAA 14 - 3 55 3.235
3. East High C-C AAA 14 - 5 36 1.895
4. Irondequoit MN 2 AAA 10 - 6 16 1.000
5. Hilton MN 1 AAA 9 - 7 9 0.563
6. Gates-Chili MN 1 AAA 8 - 8 -2 -0.125
7. Brockport MN 1 AAA 9 - 9 -3 -0.167
8. Edison Tech C-C AAA 8 - 12 -30 -1.500
9. Churchville-Chili MN 1 AAA 5 - 13 -41 -2.278
10. Penfield MN 1 AAA 2 - 15 -66 -3.882
             
Class AA Schools
1. Greece Arcadia MN 2 AA 16 - 0 76 4.750
2. McQuaid* C-C AA 16 - 4 53 2.650
3. Webster-Thomas MN 2 AA 11 - 5 28 1.750
4. Greece Athena MN 2 AA 10 - 6 20 1.250
5. Greece Olympia MN 2 AA 7 - 8 -6 -0.400
6. Canandaigua FL E AA 8 - 8 -18 -1.125
7. Wilson Magnet C-C AA 8 - 10 -27 -1.500
8. Spencerport MN 2 AA 3 - 15 -63 -3.500
9. Webster-Schroeder MN 2 AA 2 - 15 -68 -4.000
10. Brighton MN 3 AA 2 - 16 -91 -5.056
             
Class A Schools
  Team League Class Record Points Average
1. Batavia MN3 A 17 - 1 77 4.278
2. Victor FL E A 15 - 2 63 3.706
3. Geneva FL E A 12 - 4 39 2.438
4. Pittsford-Sutherland MN 3 A 12 - 5 38 2.235
5. H.F.L. LV 1 A 12 - 4 33 2.063
6. Newark FL E A 12 - 5 35 2.059
7. Palmyra-Macedon FL E A 12 - 5 33 1.941
8. Livonia LV 1 A 12 - 5 26 1.529
9. Pittsford-Mendon MN 3 A 8 - 9 -4 -0.235
10. Aquinas IND A 7 - 11 -17 -0.944
11/ Eastridge MN 3 A 8 - 9 -17 -1.000
12. Midlakes FL E A 8 - 10 -22 -1.222
13. Marshall C-C A 5 - 13 -33 -1.833
14. Wayne FL E A 6 - 11 -33 -1.941
15. Franklin C-C A 1 - 18 -80 -4.211
             
Class B Schools
  Team League Class Record Points Average
1. Bishop Kearney IND B 17 - 1 97 5.389
2. Attica GR 1 B 16 - 0 66 4.125
3. Wellsville IND B 13 - 3 40 2.500
4. Sodus W B 13 - 3 36 2.250
5. Hornell LV 1 B 13 - 6 34 1.789
6. Wayland-Cohocton LV 1 B 10 - 7 16 0.941
7. Penn Yan FL E B 7 - 8 1 0.067
8. School of the Arts C-C B 9 - 11 -2 -0.100
9. Bath-Haverling LV 1 B 7 - 11 -18 -1.000
10. LeRoy LV 1 B 7 - 12 -28 -1.474
11. Waterloo FL E B 5 - 12 -29 -1.706
12. Marcus Whitman FL E B 4 - 12 -32 -2.000
13. Mynderse Academy FL E B 4 - 13 -38 -2.235
14. Pembroke GR 1 B 3 - 13 -64 -4.000
15. Dansville LV 1 B 1 - 16 -76 -4.471
16. North Rose-Wolcott W B 1 - 14 -76 -5.067
             
Class CCC Schools
  Team League Class Record Points Average
1. Perry LV 2 CCC 17 - 2 74 3.895
2. Marion W CCC 13 - 4 50 2.941
3. Caledonia-Mumford LV 2 CCC 13 - 5 37 2.056
4. Avon_ LV 2 CCC 12 - 6 30 1.667
5. Byron-Bergen GR 1 CCC 10 - 6 23 1.438
6. Letchworth LV 2 CCC 12 - 7 27 1.421
7. Greece Odyssey MN 3 CCC 5 - 12 -6 -0.353
8. Williamson W CCC 5 - 10 -18 -1.200
9. Warsaw LV 2 CCC 7 - 12 -25 -1.316
10. Red Creek W CCC 3 - 13 -42 -2.625
11. Holley GR 1 CCC 3 - 14 -54 -3.176
             
Class CC Schools
  Team League Class Record Points Average
1. Lyons W CC 14 - 1 70 4.667
2. Campbell-Savona ST CC 15 - 4 50 2.632
3. South Seneca FL W CC 11 - 5 29 1.813
4. Oakfield-Alabama GR 1 CC 10 - 6 24 1.500
5. Bloomfield FL W CC 10 - 6 19 1.188
6. Kendall GR 1 CC 8 - 9 0 0.000
7. East Rochester W CC 7 - 9 -9 -0.563
8. Clyde-Savannah W CC 6 - 10 -16 -1.000
9. Bolivar-Richburg AL CC 8 - 11 -24 -1.263
10. Cuba-Rushford AL CC 6 - 11 -29 -1.706
11. Addison ST CC 7 - 12 -33 -1.737
12. Honeoye FL W CC 4 - 13 -50 -2.941
13. Alexander GR 2 CC 1 - 15 -73 -4.563
             
Class C Teams
  Team League Class Record Points Average
1. Harley-Allendale FL W C 14 - 3 57 3.353
2. York LV 3 C 14 - 5 47 2.474
3. Naples FL W C 12 - 4 38 2.375
4. Wheatland-Chili GR 2 C 11 - 6 22 1.294
5. Keshequa LV 3 C 12 - 7 18 0.947
6. Gananda W C 9 - 7 11 0.688
7. Canisteo ST C 11 - 8 2 0.105
8. Pavilion LV 3 C 8 - 11 -20 -1.053
9. Red Jacket FL W C 6 - 11 -28 -1.647
10. Lyndonville GR 2 C 5 - 12 -37 -2.176
11. Dundee FL W C 0 - 16 -85 -5.313
             
Class DD Teams
  Team League Class Record Points Average
1. Notre Dame-Batavia GR 2 DD 13 - 3 67 4.188
2. Genesee Valley CSD AL DD 14 - 4 69 3.833
3. Arkport ST DD 15 - 3 63 3.500
4. Jasper-Troupsburg ST DD 12 - 7 29 1.526
5. Hammondsport ST DD 10 - 8 17 0.944
6. Elba GR 2 DD 7 - 9 11 0.688
7. Fillmore AL DD 9 - 8 10 0.588
8. Alfred-Almond ST DD 8 - 11 -9 -0.474
9. Avoca ST DD 7 - 10 -12 -0.706
10. Finney HS IND DD 6 - 12 -20 -1.111
11. Romulus FL W DD 4 - 12 -26 -1.625
12. Mt. Morris LV 3 DD 4 - 16 -46 -2.300
13. Geneseo LV 3 DD 3 - 16 -49 -2.579
             
Class D Teams
  Team League Class Record Points Average
1. Whitesville AL D 17 - 1 80 4.444
2. DeSales FL W D 13 - 4 60 3.529
3. Northstar Academy IND. D 14 - 4 58 3.222
4. Prattsburgh ST D 14 - 4 54 3.000
5. Andover AL D 11 - 8 18 0.947
6. Bradford ST D 9 - 10 -2 -0.105
7. Houghton AL D 8 - 10 -9 -0.500
8. Belfast AL D 5 - 10 -25 -1.667
9. Scio AL D 5 - 15 -47 -2.350
10. Lima CS IND D 4 - 15 -46 -2.421
11. Canaseraga ST D 3 - 17 -65 -3.250
12. Greenwood ST D 3 - 17 -66 -3.300
13. W_Christian School IND D 2 - 16 -63 -3.500
14. Friendship AL D 0 - 16 -80 -5.000
             

Last Updated on 2/15/04
By Philip K. Abel
Email: nersas@eznet.net